Tűzvédelen

Tűzvédelem

Tűzvédelem

Habképző anyag

2023. április 26. - CS tűz

 

Betiltják a habképző anyagokat?

 

2023. április 24. 08:41

A régi viccet idézve: a hír igaz, de nem Oslóban, hanem Moszkvában és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak. A kérdés viszont a legkevésbé sem vicces, ugyanis mindannyiunk egészségét, a környezetünket és a cégek zsebét is érzékenyen érinti. A fluorozott filmképző habanyagok ugyanis valóban tiltólistára kerülnek. Mi, miért és hogyan?

Ahogy a halon?

Emlékezhetünk a halon szédületes karrierjére, majd a betiltására, valami hasonló részesei vagyunk most, de azért mégsem abban a formában. Ugyanis a halont tényleg betiltották és gőzerővel megindult a halon helyettesítő anyagok fejlesztése, de az eredmény csak részsikerekben mérhető.

Mi van a habképző anyaggal? Most akkor betiltják vagy sem? Ha igen miért? Mikortól?

  • A PFOS/PFOA tartalmú tűzoltó habképzőanyagokat 2020. júliustól nem szabad tűzoltásra felhasználni.

  • 2025. július 4-ig olyan helyeken engedélyezett az alkalmazásuk, ahol a teljes elfolyó oldatmennyiség összegyűjtése és ártalmatlanítása megoldott. 

Kit érint mindez?

  • Azt a céget, amelyik habképző anyag tárolására kötelezett;

  • habbaloltó tűzoltó készüléket tart készenlétben.

  • A habképző anyagot felhasználó tűzoltóságokat, elsősorban a hivatásosokat és létesítményieket.

Röviden: Már az ezredfordulón ismertté vált, hogy a kiváló oltási képességekkel rendelkező vizes filmképző habanyagok fluortenzid komponensei környezetvédelmi és egészségügyi kockázatot hordoznak. A 3M a 2000-es évek elején beszüntette az addig vezető márkának tartott Light Water habanyagainak gyártását és kivonult az oltóanyag-piacról. Most újabb lépések következnek. Mit lehet tenni? Mit választhatunk?

Ebből az következik, hogy a habképző anyagokból csak a fluortartalmúakat érinti a tiltás, a többit nem. Persze az is igaz, hogy eddig szinte alig volt nem fluortartalmú habanyag forgalomban. Ma már van un. zöld habképző anyag és a fejlesztések gőzerővel, jelentős sikereket elérve, folynak. Nem mindegy azonban, hogy mit, mikor, és mire cserélünk le.

Ezekre a kérdésekre Szabó Attila alezredes a Tűzvédelmi Kutató Intézet vezetője a Védelem 2023. évi 2. számában részletes választ ad. Felvillantja az ide vezető utat, a várható lépéseket és ezzel az optimális döntéshez ad szakmai és gazdaságossági szempontokat.

A tűzoltóságok számára fontos információ, hogy az új habképző anyagokat, másként, más oltástaktikai megoldásokat alkalmazva lehet hatékonyan felhasználni. Ennek tesztelésére, a módszerek kidolgozására a FER tűzoltóság kiterjedt vizsgálatokat kezdett. A későbbiekben ennek tapasztalatairól beszámolunk.

 

Mire jók a habbal oltó tűzoltó készülékek? Betiltják őket?

2023. április 25. 07:00

Végre eljutottunk oda, hogy ma már nálunk sem a „porral oltó” a tűzoltó készülék szinonimája. Egyre több habbal oltót használunk. Erre jön egy olyan hír (álhír), hogy betiltják ezeket a készülékeket, pedig bizonyos helyekre a legjobb választás. Hova jók a habbal oltó tűzoltó készülékek? Mit tiltanak be? Miért nem tiltják be őket? Mégis mire kell felkészülni a cégeknek?

Miért kell habbal oltóval bajlódnunk?

Ott a jó öreg porral oltó, mindenre jó és olcsóbb is! – hallhatjuk számtalanszor. Pedig egyik állítás sem igaz: nem mindenre jó és élettartam és oltási szempontból nem is olcsóbb.

Félreértés ne essék: jó a porral oltó tűzoltó készülék, de nem mindenhova, sőt, nagyon sok helyre nem igazán jó, ahol ma még mindig használjuk.

Mire, hova nem jó a porral oltó? Oda ahol

  • a hűtőhatás is szükséges a visszagyulladás elkerülése érdekében;

  • a por több kárt okoz a berendezésben, mint a tűz,

  • fontos a láthatóság fenntartása,

  • számítanak a tűzoltást követő kárfelszámolás, mentesítés költségei.

Ezeket a habbal oltó jobb hatásfokkal teljesíti! Ezért használják kereskedelmi, irodai területeken, bankokban, oktatási- és egészségügyi intézményekben és az iparban. Lehet fagy ellen nem védett és fagyvédett kivitelben alkalmazni. 

A B tűzosztályba tartozó tüzek oltásában a habbal oltás az egyik leghatékonyabb és főként legkevesebb járulékos szennyezéssel járó tűzvédelmi megoldás a tűzoltó készülékek választékában. Azonban a különböző fluorozott felületaktív anyagok ipari alkalmazásának tilalma és környezetvédelmi célú szabályok ezt a felhasználói területet is érinteni fogják. Az eddig forgalmazott filmképző habanyag tartalmú habbaloltó készülékek fluorvegyület tartalmuk miatt tiltó listára kerülnek.

Mit lehet, mit kell tennie a cégeknek a régi habbal oltó tűzoltó készülékeikkel?

A hivatkozott jogszabályok által szabályozott PFOS/PFOA tartalmú tűzoltó habképzőanyagokat 2020. júliustól nem szabad tűzoltásra felhasználni, de 2025. július 4-ig olyan helyeken engedélyezett az alkalmazásuk, ahol a teljes elfolyó oldatmennyiség összegyűjtése és ártalmatlanítása megoldott. 

Ennek a tiltásnak hatása lesz számos olyan létesítményre is, ahol PFAS-t tartalmazó habbal oltó tűzoltó készülékek vannak készenlétben. Ezt követően ugyanis a PFAS-t tartalmazó tűzoltó készülékek csak nehezen teljesíthető feltételek mellett lesznek engedélyezettek.

Készülék csere, új beszerzése – Mi a teendő?

Ha a régi fluortartalmú tűzoltó készüléket rövid időn belül le kell cserélni, vagy új habbal oltó készüléket kell beszerezni (első beszerzésekor), vagyis az A + B tűzosztályú tüzek oltásához kell hatékony oltóanyagot választani, akkor ezentúl csak fluormentes habbal oltó tűzoltó készülékeket célszerű beszerezni. Így ezeket az eszközöket nem kell nagy költséggel lecserélni vagy átalakítani, amikor a fluortilalom a tűzoltó készülékekre is életbe lép.

Mi a teendő, ha az oltóanyagot cserélni kell?

Ha az üzemeltetők, karbantartók ma még újra is töltik a tűzoltó készüléküket fluortartalmú oltóanyaggal, akkor azt kell feltételezniük, hogy a tilalom életbe lépésekor – vagyis jóval a következő esedékes karbantartási célú csere előtt – már várhatóan nem használhatják azokat.

Általánosságban a szabályozott vegyületeket tartalmazó készleteket hulladékként kell kezelni. Emiatt a javító szervezetek által visszanyert töltet sorsa és státusza is problémákat vet fel. Az ilyen anyagok környezetbe történő kijutását meg kell akadályozni és a szabályozott vegyületeket tartalmazó anyagokat meg kell semmisíteni. A jelenleg ismert és elfogadott folyamat erre a célra az égetés.

Mit tehet a készenlétben tartó?

Adódik a kérdés: ki kell-e dobni a régi készülékeket vagy a fluortartalmú habbal működő tűzoltó készülékek átalakíthatók fluormentes készülékekké? Lecserélhető-e a meglévő készülékekben lévő töltet környezetvédelmileg elfogadható habképzőanyagra?

Több gyártótól szerzett értesüléseink szerint 2023-tól a meglévő habbal oltó tűzoltókészülékek egyes típusainak átalakítása, meghatározott alkatrészek felhasználásával vizsgált és engedélyezett módon megoldott lesz. Erre vonatkozóan célszerű a forgalmazókkal, karbantartókkal egyeztetni.

Az átalakításkor a készenlétben tartónak figyelembe kell venni

  • a tűzoltó készülék korát,

  • a költség-haszon tényezőt,

  • a töltetmódosítás miatt esetlegesen megváltozott oltásteljesítményt, és ezzel összefüggésben

  • a korábbihoz képest eltérő előírt oltókészülék darabszámot.

Az átalakított eszközöknek rendelkezniük kell egy hivatalos tanúsító szervezet érvényes elismerésével.

A tulajdonos vagy a készenlétben tartó ugyanis a tűzoltókészülékeit önkényesen nem módosíthatja.

Az oltóanyag cseréjét a karbantartást végző vállalkozás is csak akkor teheti meg, ha a gyártó elvégeztette a régi készülék minősítését valamely alkalmas új oltóanyagra. Ha esetleg ehhez kapcsolódóan valamely alkatrész módosítására is szükség van, úgy a módosításnál arra is figyelemmel kell lenni.

 

Zöld habbal oltók – milyen választási lehetőségeink vannak? Hesztia Kft., Gloria

 

2023. április 26. 07:00

A PFOS/PFOA tartalmú tűzoltó habképzőanyagok korlátozása kapcsán körkérdést intéztünk a hazai forgalmazókat megszólítva. Milyen fluormentes habbal oltó tűzoltó készülékeket tudnak ajánlani? Mi alakítható át? Mit kell cserélni? A Hesztia Kft. jelenlegi zöld, korlátozás alá nem eső habbal oltó tűzoltókészülék választékát mutatjuk be.

Kérdések a forgalmazókhoz

Minden hazai forgalmazónak ugyanazt a hét kérdést tettünk fel. A témában a legjelentősebb és valószínűleg már felkészült forgalmazók válaszoltak.

 

A jelenleg forgalmazott habbal oltó készülékek

Súlya

Típusa

Oltásteljesítménye

Oltóanyag egysége

2 liter

S 2 LW

5 A, 70 B

1/4

6 liter

SD 6

21 A, 183 B

6/12

6 liter

SDPF 6

21 A, 183 B

6/12

9 liter

SD 9

27 A, 233 B

9/15

9 liter

SDPF 9

27 A, 233 B

9/15

6 liter

SKP 6 EASY

13 A, 113 B

4/6

50 liter

SDE 50

IV B

19

50 liter

SEF 50

IV B

19

50 liter

S 50 F 20

IV B

19

150 liter

SEF 150

IV B

19

 

A jelenleg forgalmazott habképző anyagok neve?

  • GLORILIGHT PLUS AFFF

  • IMPREX F

 

A jelenleg forgalmazott habbal oltó készülékek, milyen átalakítással tehetők alkalmassá fluormentes habképző anyaggal való oltásra? Pl. az oltóanyag csere, fúvóka vagy új habsugárcső felszerelése.

Súlya

Típus neve

Az átalakítás feltételei

Alkatrész csere (melyik?)

2 liter

S 2 LW

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

6 liter

SD 6

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

6 liter

SDPF 6

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

9 liter

SD 9

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

9 liter

SDPF 9

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

6 liter

SKP 6 EASY

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

50 liter

SDE 50

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

50 liter

SEF 50

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

50 liter

S 50 F 20

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

150 liter

SEF 150

gyári pótalkatrész

oltóanyag csere

 

A meglévő készülék módosítására milyen megfelelőségi tanúsítvány birtokában van lehetőség?

Gyártó által kiadott tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvány, vizsgálati jelentés

 

Zöld habbal oltók – Milyen választási lehetőségeink vannak? – Mikola Tűzvédelem, Neuruppin

 

2023. április 27. 09:41

A PFOS/PFOA tartalmú tűzoltó habképzőanyagok korlátozása kapcsán körkérdést intéztünk a hazai forgalmazókat megszólítva. Milyen fluormentes habbal oltó tűzoltó készülékeket tudnak ajánlani? Mi alakítható át? Mit kell cserélni? A MIKOLA – Fire Brake Kft. jelenlegi zöld, korlátozás alá nem eső habbal oltó tűzoltókészülék-választékát mutatjuk be.

Kérdések a forgalmazókhoz

Minden hazai forgalmazóknak ugyanazt a hét kérdést tettünk fel. A témában a legjelentősebb és valószínűleg már felkészült forgalmazók válaszoltak.

 

A jelenleg forgalmazott habbal oltó készülékek

Súlya

Típusa

Oltásteljesítménye

Oltóanyagegysége

11,6 kg

S6DN eco classic

21A 183B

6

11,5 kg

S6SKA

21A 183B 34 B polar

6

 

Mely típusok átalakítása nem lehetséges várhatóan?

  • 6l Neufoam P premix; mivel ez a típus premixet tartalmaz, így szennyezett és nem alakítható át.

  • 6l Neufoam ARC; jelenleg nem áll rendelkezésre fluormentes alternatíva.

 

A jelenleg forgalmazott habbal oltó készülékek milyen átala­kítással tehetők alkalmassá fluormentes habképző anyaggal való oltásra?

  • 11,6 kg-os Fluormentes 06 FS készülék alakítható át nem fluortartalmú „FluorineFree 06 FCC” és „FluorineFree 09 FCC” patronos oltókészülékekké az átalakítókészlettel.

 

Az új flouormentes habképző anyagok?

neve

Fő műszaki adatai

Megfelelőségi tanúsítvány száma, ideje

Tanúsító szervezet

Fluormentes AB NPCA

27A, 144B, 40F

CE0035 dd. 2022.11.24.

TÜV Rheinland

A gyártó nagyon komolyan gondolja a váltást 2023 januárja óta:

  • az összes fluorozott habbal oltókészülék a „FEUTEC” nevet kapta,

  • a nem fluorozott oltókészülékek a „Neuruppin” nevet viszik tovább.

A fagyálló, nem fluorozott habos tűzoltó készülékek, valamint az alkoholálló, nem fluorozott tűzoltó készülékek tesztelése és jóváhagyá­sa folyamatban van.

 

Mikola Tűzvédelem – FIRE BRAKE Kft.
1122 Budapest, Kissvábhegyi út 4-6/B
Telefon: 1/355 00 84
Email: info@mikola.hu
Gyártó: FLN Feuerlöschgerate Neuruppin

 

Zöld habbal oltók – Milyen választási lehetőségeink vannak? – Tűzbiztonság 2000

2023. április 28. 07:42

A PFOS/PFOA tartalmú tűzoltó habképzőanyagok korlátozása kapcsán körkérdést intéztünk a hazai forgalmazókat megszólítva. Milyen fluormentes habbal oltó tűzoltó készülékeket tudnak ajánlani? Mi alakítható át? Mit kell cserélni? A Tűzbiztonság 2000 Kft. jelenlegi zöld, korlátozás alá nem eső habbal oltó tűzoltókészülék-választékát mutatjuk be.

Kérdések a forgalmazókhoz

Minden hazai forgalmazóknak ugyanazt a hét kérdést tettünk fel. A témában a legjelentősebb és valószínűleg már felkészült forgalmazók válaszoltak.

 

A jelenleg forgalmazott habbal oltó készülékek

Súlya

Típusa

Oltásteljesítménye

Oltóa. e.

500 ml

MBK14- GEMFIRE-500

 

750 ml

MBK14- GEMFIRE-750

 

2 l

MBK05-020AF-P1D beltéri

                          5A 34B

2 l

MBK13-020ABF-P1E kültéri

5A 34B 40F

1/2/F3

6 l

MBK07-060AF-P1E beltéri

34A 233B

6/15

6 l

MBK13-060ABF-P1E kültéri

21A 144B 75F

9/15/F4

9 l

MBK07-090AF-PID

27A 233B

6/15

9 l

MBK13-090ABF-P1E

27A 233B 75F

9/15/F4

50 l

MBK03-500AF-W1B

A IIIB

18

 

A jelenleg forgalmazott habképző anyagok neve

Súlya

Típusa

500 ml és 750 ml

SABO FOAM SrL AR-AFFF 1%

2 l

BSX 233 1,5%

2 l

ABF 6%

6 l

AFFF 1,5%

6 l

ABF

9 l

AFFF 1,5%

9 l

ABF

50 l

AFFF 6%

 

Meglévő készülékek módosítással kapcsolatos információ

Beszállítónk tájékoztatása szerint a jelenleg forgalmazott hab­bal oltó készülékek nem alakíthatók át.

 

Milyen fluormentes oltóanyagú készülékeket forgalmaznak vagy terveznek forgalmazni?

  • 6 l-es MBK21-060WT-SW (új termék)

  • 9 l -es MBK18-090WT-SW (új termék)

 

Az új fluormentes habképző anyagok

Neve

Fő műszaki adatai

Megfelelőségi tanú­sítvány száma, ideje

Tanúsító szervezet

Fire Ext. 6lt Water with Additive

MBK21-060WT-SW - Water with 27% Additive - 100% Fluorine Free

MIRTEC1-00-

1400CER33. 2012200731

For MIRTEC S.A.

Fire Ext. 9Lt Water with Additive

MBK18-090WT-SW - Water with 20% additive - 100% Fluorine Free

ME-C-0160/B/1/19

For MIRTEC S.A.

 

Tűzbiztonság 2000 Kft.
1045 Budapest, Berni u. 1. C épület 1.
Telefonszám: 370-0107
E-mail cím: info@tuzbiztonsag2000.hu

 

 

 

 

Egyéb 04

 

Májusi szabványeső – új csúcs

2023. május 18. 08:03

 Május elején 287 szabványváltozást történt. 152 új szabvány jelent meg, 116-ot visszavontak, 9-et helyesbítettek és 10-et magyar nyelven adtak közre. Ezek közül 9-re hívjuk fel a figyelmet. Ebből a szakterületünket 8 új szabvány érinti. Sprinkler, osztályba sorolás, ajtók-és nyitható ablakszerkezetek, kishajók tűzvédelme, lobbanáspont meghatározása. A ráadás: az építmények fenntarthatósága.

13 Környezet. Egészségvédelem. Biztonság

  • MSZ EN 12259-13:2023 Beépített tűzoltó berendezések. Sprinkler- és vízpermetező berendezések részegységei. 13. rész: ESFR-sprinklerek
  • MSZ EN 13501-6:2018+A1:2023 Építési termékek és építményszerkezetek tűzvédelmi osztályozása. 6. rész: Osztályba sorolás az erősáramú, jelző- és távközlőkábelek tűzzel szembeni viselkedésének vizsgálata során kapott eredmények felhasználásával
  • MSZ EN 15269-3:2023 Ajtó-, redőny- és nyitható ablakszerkezetek, valamint szerelvényeik/vasalataik tűzállósági és/vagy füstzárási vizsgálati eredményeinek kiterjesztett alkalmazása. 3. rész: Forgó- vagy csuklópántos faajtók és nyitható faablakok tűzállósága
  • MSZ EN 17020-1:2023 Az ajtó- és nyitható ablakszerkezetek önműködő csukódásának tartóssági vizsgálata során nyert tűzállósági és/vagy füstzárási vizsgálati eredmények kiterjesztett alkalmazása. 1. rész: A forgó- és csuklópántos acél ajtószerkezetek önműködő csukódásának tartóssága
  • MSZ EN 17020-2:2023 Az ajtó- és nyitható ablakszerkezetek önműködő csukódásának tartóssági vizsgálata során nyert tűzállósági és/vagy füstzárási vizsgálati eredmények kiterjesztett alkalmazása. 2. rész: Az acél redőnykapuk önműködő csukódásának tartóssága
  • MSZ EN 17020-3:2023 Az ajtó- és nyitható ablakszerkezetek önműködő csukódásának tartóssági vizsgálata során nyert tűzállósági és/vagy füstzárási vizsgálati eredmények kiterjesztett alkalmazása. 3. rész: Az acél tolóajtó-szerkezetek önműködő csukódásának tartóssága

47 Hajóépítés és tengeri létesítmények

  • MSZ EN ISO 9094:2023 Kishajók. Tűzvédelem (ISO 9094:2022)

75 Kőolajipar és a vele kapcsolatos technológiák

  • MSZ EN ISO 3679:2023 A lobbanáspont meghatározása. A belobbanás és a be nem lobbanás, valamint a lobbanáspont meghatározása kis mennyiségű mintán végzett zárt tégelyes vizsgálóval (ISO 3679:2022)

91 Építőanyagok és építés

  • MSZ EN 17672:2023 Építmények fenntarthatósága. Környezetvédelmi terméknyilatkozatok. A végfelhasználókkal való kommunikáció horizontális szabályai

Ezek a kérdések a tűzvédelmi tervezők munkáját is érintik.

Áprilisi szabványok – válságkezeléstől a kéményekig

2023. április 18. 08:31

 Április elején 255 szabványváltozást történt. 140 új szabvány jelent meg, 101-et visszavontak, 5-öt helyesbítettek és 9-et magyar nyelven adtak közre. Ebből a szakterületünket egy új szabvány érinti, mégis ötre hívjuk fel a figyelmet. A válságkezelés, villamos kábelek, veszélyes anyag tartályok és kémények a listában.

 

Új szabványok

03 Szolgáltatások. Vállalatszervezés, irányítás és minőség. Adminisztráció. Szállítás. Szociológia

  • MSZ EN ISO 22361:2023 Társadalmi biztonság. Válságkezelés. Irányelvek (ISO 22361:2022)

 

13 Környezet. Egészségvédelem. Biztonság

  • MSZ EN 50576:2023 Villamos kábelek. A tűzzel szembeni viselkedés vizsgálati eredményeinek kiterjesztett alkalmazása

  • MSZ EN 15969-2:2023 Tartályok veszélyes áruk szállítására. Digitális illesztőegység az adatátvitelhez a tartályos jármű és a helyhez kötött berendezések között. 2. rész: Általános és logisztikai adatok

 

91 Építőanyagok és építés

  • MSZ EN 13084-9:2023 Szabadon álló égéstermék-elvezető berendezések. 9. rész: Életciklusmenedzsment. Felügyelet, ellenőrzés, karbantartás, javítás és jelentéstétel. Szükséges műveletek és intézkedések

 

Magyar nyelven megjelent

  • MSZ EN 1443:2019 Égéstermék-elvezető berendezések. Általános követelmények

 

Referenciaszabvány a kémények összes termékszabványához

2023. április 19. 08:58

2 023. április 1-jén jelent meg az MSZ EN 1443:2019 Égéstermék-elvezető berendezések. Általános követelmények szabvány magyar nyelvű változata, amelyet az MSZT/MB 114 Kémények nemzeti szabványosító műszaki bizottság dolgozott ki.

 

A szabvány követelményeket és alapvető teljesítményi feltételeket határoz meg az égéstermék-elvezető berendezésekre, a béléscsövekre, összekötő égéstermék-vezetékekre (a korábbi szabvány összekötő elemként határozta meg), alkotóelemekre és tartozékokra.

A szabvány megkülönböztet szilárd, folyékony és gáznemű tüzelőanyaggal üzemelő tüzelőberendezésekhez használt, koromégésnek ellenálló, valamint csak folyékony és gáznemű tüzelőanyaggal üzemelő tüzelőberendezésekhez használt, koromégésnek nem ellenálló égéstermék-elvezető berendezéseket, béléscsöveket, összekötő égéstermék-vezetékeket, idomdarabokat és tartozékokat. A szabvány a fentiek figyelembevételével rögzíti, hogy a koromégésnek nem ellenálló alkotóelemek és tartozékok nem alkalmasak szilárd tüzelőanyaggal üzemelő tüzelőberendezésekhez.

Ezen túlmenően a szabvány meghatározza a jelölésre, az utasításokra, a termékinformációra vonatkozó minimumkövetelményeket is, és útmutatást nyújt a teljesítmény állandóságának értékeléséhez és ellenőrzéséhez.

A szabvány nem alkalmazható a szabadon álló égéstermék-elvezető berendezésekre és a nem CE-jelölésű alkotóelemeket tartalmazó, külön rendelésre készült égéstermék-elvezető berendezésekre.

A dokumentum visszavonja és helyettesíti az MSZ EN 1443:2003-at. A kidolgozása során felülvizsgálták az előzményszabványban szereplő szakkifejezéseket és fogalom-meghatározásokat.

Az előzményszabvány fűtőberendezéseket definiált, a felülvizsgált változata tüzelőberendezéseket határoz meg égésterméket termelő egységként, amelyek lehetnek például fűtőberendezések, főzőberendezések, motorok, kapcsolt hő- és villamosenergia-termelő berendezések.

Az égéstermék-elvezető berendezés meghatározása is összetettebb: olyan héjból vagy héjakból álló, egy vagy több járatot körülzáró szerkezet, amely az égéstermékeket bármely tüzelőberendezésből a külső légtérbe vezeti.

Az alkotóelemek között megjelenik a támasz, az illesztés és a kitorkolló idomdarab.

Az égéstermék-elvezető berendezés megjelölésében változás, hogy megjelenik a távolság az éghető anyagoktól és annak a vizsgálószerkezetnek a típusa, amellyel a terméket vizsgálták.

Az EN 1443:2019 szabvány – az MSZ EN 1443:2019 forrásdokumentuma – kidolgozói felülvizsgálták a korrózióállósági osztályok és nyomásosztályok táblázatait, ezek részletesebbek, mint a korábbi kiadásban található táblázatok és jobban kitérnek a szilárd tüzelőanyagokra. Részletes táblázatok találhatók a vizsgálószerkezetek típusára és felépítésére. A szabvány több példát tartalmaz a különböző kialakítású égéstermék-elvezető berendezések teljesítménynyilatkozatára és azok részletes tartalmára, valamint CE-jelölésére.

A szabvány referenciaként szolgál a CEN/TC 166 Kémények európai műszaki bizottság összes termékszabványához.

 

MSZ EN 1443:2019 Égéstermék-elvezető berendezések. Általános követelmények szabvány magyar nyelvű változata

 

Új megoldás: drónok figyelnek a tűzoltók testi épségére

2023. április 12. 09:07
Drón + viselhető szenzorok + 5G = biztonságosabb beavatkozás?
Amerikai kutatók azon dolgoznak, hogy ez a képlet
megvalósulhasson. A virginiai George Mason Egyetem projektjének
alapja – a szokásos drónos megfigyelés mellett – egy viselhető
érzékelő, az erről kapott jelek pedig a drón(ok)on keresztül egy
központi figyelőalkalmazásban gyűlnek, így a kárhelyparancsnok
pontosabb képet kaphat a beavatkozók helyzetéről.

Hőkép és RTK

Az ún. RTK (Valós-idejű Kinematikus) mérési módszert az 1990-es évek elején fejlesztették ki
elsősorban a földmérők pontossági igényeinek kielégítésére. Ez volt az első olyan technológia,
aminek segítségével valós időben centiméteres pontossággal meg lehetett határozni egy mozgó
vevő térbeli helyzetét. A George Mason Egyetem kutatói jelenleg egy olyan projekten dolgoznak,
amely ezt a drónok esetében jól bevált technológiát egészítik ki olyan viselhető szenzorokkal,
amelyek az egyes tűzoltók helyzetének még pontosabb meghatározásában segítenek beavatkozás
közben.
A jelenlegi dróntechnológia lehetővé teszi a különféle épületek, nyílt terek, romok pontos
leképezését, ráadásul hőkamerával kombinálva rendkívül jól felmérhetők a tűzgócok, veszélyes
területek is. A képek és hangok továbbításával pedig akár kétirányú kommunikáció is
megvalósítható.

Szenzor és 5G

Az újdonság egyrészt a viselhető szenzor, másrészt viszont az 5G-n alapuló adattovábbítási
módszer, amely – legalábbis a kutatók elmondása szerint – pontossá és gyorssá teszi az azonosítást.
Az 5G hálózat a sebesség mellett többek között támogatja például az ún. hálózatszeletelést (network
slicing) is, melynek lényege a hálózat kapacitásának rugalmas elosztása. (Az egyes szeletek
jellemzői az általuk lefedett felhasználók aktuális igényeihez igazodnak ahelyett, hogy a korábbi
technológiák mintájára, előre meghatározott paraméterekkel alul- vagy túlműködnének, továbbá
nagyobb kiberbiztonságot is nyújtanak.)


Szeletelt hálózat?


Mit jelent ez a gyakorlatban? Az információ továbbítása során előfordulhat, hogy az információk
bizonyos része elveszik a rosszabb minőségű kapcsolat miatt. A hang- és a képfolyam esetén ilyen
kisebb-nagyobb adatvesztések szinte mindig előfordulnak, ez ugyanakkor csak rosszabb minőségű,

de még mindig értelmezhető képet és hangot jelent. A tűzoltó pozícióját jelző adat azonban érthető
okokból kulcsfontosságú. Itt jön képbe a „szeletelés”: a szenzor a drón felé ezt az információt egy
ilyen virtuális „szeletben” elkülönítve, egy sokkal kisebb adatcsomagban küldi. Ez pedig a
késleltetést gyakorlatilag nullára csökkenti, és biztosítja, hogy ez az információ mindenképpen
célbaérjen, még akkor is, ha a videó vagy a hang kimarad egy kis időre.
A gyakorlati tesztek a virginiai tűzoltóság részvételével előreláthatóan 2025-ben kezdődnek majd.

 

 

Mit kell figyelembe venni az emelőpárnák cseréjekor?

2023. május 15. 09:00

Az emelőpárnák a mindennapi műszaki mentés nélkülözhetetlen eszközei, mint biztonsági berendezések, ezeknek is van engedélyezett élettartama. A kék színű Holmatro HLB emelőpárnák cseréjének lehetőségeit ennek alapján járjuk körbe. Nézzük meg: mire van szükségünk, mit tudnak az egyes emelőpárnák, mi szolgálja a biztonságot?

Színek, élettartam – Holmatro emelőpánák

Ahogy már jeleztük, a világ egyik vezető gyártójaként a Holmatro évtizedek óta gyárt, illetve forgalmaz emelőpárnákat. Ezeket a HLB összefoglaló név alatt, ami nem ördögös elnevezés, csupán HLB = Holmatro Lifting Bag = Holmatro Emelő Párna nevet takarja.

Az emelőpárnák engedélyezett élettartama 15 év!

  • Az első széria fekete színű kevlár szálas emelőpárnái a 2004. december végéig gyártották, így  ezek 2020 óta már nem lehetnek készenlétben.
  • A II. kék szériát 2005-2018-ig gyártották, így 2005-ös gyártásúak 2020-ban, a 2006-os gyártásúak 2021-ben, a 2007-es gyártásúak 2022-ben, a 2008-as gyártásúak 2023-ban lehetnek még készenlétben. A 2009-es gyártásúak cserjéről is időben gondolkodni kell.
  • A Holmatro 2018 vége óta, a legmodernebb 12 bar nyomású emelőpárnákat forgalmazza a Holmatro.

Tehát a lejáró kék színű Holmatro HLB emelőpárnák cseréjénél már a 12 báros emelőpárnákkal tervezhetünk.

Ezek a 12 báros emelőpárnák 3 méretcsoportban készülnek:

Méretkategóriák balról jobbra: kicsi (HLB 2, HLB 6, HLB 8), közepes (HLB 11, HLB 16, HLB 21, HLB 31, HLB 38), nagy: (HLB 53, HLB 63, HLB 85, HLB 96). Megjegyzés: a HLB után álló szám az emelőpárna emelőképessége tonnában.

A HLB 12 bar nyomású emelőpárnák főbb jellemzői

  • 50%-al nagyobb emelőerő: A 8 bar helyett 12 bar lett az üzemi nyomás! Ebből következik, hogy egy azonos méretű (felületű) 12-bar-os emelőpárna 50%-kal nagyobb emelő-kapacitással bír, mint az azonos méretű 8 bar-os. Másképpen megfogalmazva, ugyanazt az emelőerőt egy kisebb és könnyebb 12-bar-os emelőpárna biztosítja.
  • Biztonságos kezelhetőség: az új vezérlőegység gombjai lehetővé teszik a légáramlás pontos, elmozdulás arányos szabályozását, ezáltal a kontrollált és biztonságos emelést. Az emelés leáll, amint a gombot elengedjük (holtember funkció). A vezérlőegység biztonsági csatlakozói és a tömlők két lépésben oldódnak, hogy a tömlő lecsatlakozása előtt a vezérlőegység nyomás mentesítve legyen.
  • Egyszerű használat: 

Az emelőpárnáknak számos felhasználóbarát jellemzője van:

  • Hordozófogantyúkkal rendelkeznek a 11 tonnás, és annál nagyobb párnák, Integrált vulkanizált kialakítás.
  • Csúszó betét 8 tonnás, vagy nagyobb párnák az egyszerű behelyezés, és szállítás érdekében.
  • Emelőképesség, emelőmagasság, műszaki adatok és a biztonsági figyelmeztetések jelzése az emelőpárna mindkét oldalán.
  • A levegő bevezető csatlakozó merőleges elhelyezése megkönnyíti és biztonságosabbá teszi az emelőpárna tárolását és elhelyezését a teher alatt
  • Beépített porvédő sapka a levegő bevezető csatlakozóhoz
  • A párna közép vizuálisan jelölve, amely segíti a párnák egymásra helyezését
  • QR-kód, amely hozzáférést biztosít a szerviz-szolgáltató eszközkezelési programjához, beleértve a műszaki információkat, az ellenőrzési előzményeket és az új ellenőrzési dátumokat.
  • Fényvisszaverő jelölések minden sarkon és középen, a jobb láthatóság a sötétben
  • Csúszásgátló profil az emelőpárna mindkét oldalán az optimális tapadás érdekében
  • Betétek az emelőszemekhez a 21 tonnás, vagy annál, nagyobb emelőpárnáknál, lehetővé téve a biztonságos, jól irányítható függőleges elhelyezést, mozgatását.

Kompatibilitás a 8 bar-os rendszerrel

A 12-bar-os emelőpárnák 8 bar nyomáson is használhatók, de ez alacsonyabb emelési képességet eredményez.

Ezek a lehetőségek:

  • A 12 bar emelőpárna kompatibilissé tehető a 8 bar-os rendszerrel, a AA M8-F12 levegő adapter (350.182.107) segítségével.
  • A 12 bar-os emelő párna csatlakozója, 8 bar-os csatlakozó dugóra cserélhetői (390.511.155).

Figyelem: A 8 bar-os emelő párnára 12 bar-os csatlakozót szerelni TILOS, mert az veszélyes helyzetet teremt!

Hogyan válasszunk 8-bar-os helyett 12-bar-ost?

8-bar-os emelő párna ekvivalenseit az alábbi adatok alapján lehet kiválasztani:

  • Teherbírás
  • Nyomás
  • Méret
  • Emelési magasság

Ha az üzemi nyomás 12 bar lesz, és közel ugyanolyan emelőképességet akarunk biztosítani, akkor a 8-bar-os HLB emelőpárnák helyett az alábbi 12-bar-os emelőpárnát javasolt kiválasztani:

8-bar-os rendszer

12-bar-os rendszer

HLB 10

HLB 11

HLB 12

HLB 11

HLB 18

HLB 16

HLB 20

HLB 21

HLB 24

HLB 31

HLB 29

HLB 38

Ebben az esetben az emelőpárnák emelési magassága is közel azonos lesz.

A 12-bar-os rendszerre való áttérés esetén hivatalosan új nyomáscsökkentő, vezérlőegység, tömlők, és leválasztó-tömlők kellenek.

Elvileg egy 8-bar-os rendszer is átalakítható 12-bar-ossá. A reduktor átállítható 8-ról 12-bar-ra, a vezérlőegység a biztonsági szelepek és a tömlőcsatlakozók cseréjével szintén átalakítható 12-bar-ossá, de a tömlőket és a leválasztó tömlőket mindenképpen ki kell cserélni.

Ha az üzemi nyomás 8 bar marad (régi nyomáscsökkentő, vezérlőegység, tömlők), és közel ugyanolyan emelőképességet akarunk biztosítani, akkor a 8-bar-os HLB emelőpárnák helyett az alábbi 12-bar-os emelőpárnát lehet kiválasztani:

8-bar-os rendszer

12-bar-os rendszer

HLB 10

HLB 16

HLB 12

HLB 16

HLB 18

HLB 31

HLB 20

HLB 31

HLB 24

HLB 38

HLB 29

HLB 38

Ebben az esetben az emelőpárnák emelési magassága kisebb lesz, és minden tömlőhöz biztosítani kell egy AA M8-F12 (350.182.107) levegő adapter.

Az alaposabb összehasonlítás érdekében a régi 8- és az új 12-bar-os emelőpárnák adatai:

A 8 bar nyomású közepes méretű emelőpárnák adatai:

Modell

Cikkszám

Max. tényleges emelőerő

Max.
emelő magasság

Méretek
(h x sz)

Tömeg

Vastagság (profillal)

 

8 bar

8 bar

 

 

kN/t

mm

mm

kg

mm

HLB 10

350.321.007

 

100/10,2

215

380x380

3,8

25

HLB 12

350.321.008

 

120/12,2

225

408x408

5

25

HLB 18

350.321.009

 

180/18,3

240

660x360

6,8

25

HLB 20

350.321.010

 

200/20,3

290

508x508

6,7

25

HLB 24

350.321.012

 

240/24,4

215

310x1000

9,5

25

HLB 29

350.321.017

 

300/30,6

348

611x611

9,8

25

A 12 bar nyomású közepes méretű emelőpárnák adatai:

Modell

Cikkszám

Max. tényleges emelőerő

Max.
emelő magasság

Méretek
(h x sz)

Tömeg

Vastagság (profillal)

12 bar

8 bar

12 bar

 

kN/t

kN/t

mm

mm

kg

mm

HLB 11

350.321.025

110 / 11.2

73 / 7.4

207

403x325

3.2

25

HLB 16

350.321.026

155 / 15.8

103 / 10.5

236

467x390

4.5

25

HLB 21

350.321.027

210 / 21.4

133 / 13.6

266

517x440

5.6

25

HLB 31

350.321.028

306 / 31.2

204 / 20.8

321

608x530

8.6

27

HLB 38

350.321.030

370 / 37.7

247 / 25.2

352

662x585

10

27

Laczkó Péter
divízióvezető
SziFire Kft.

 

 

 

Hogyan csoportosítjuk a tűzoltó készüléket?

 

Hogyan csoportosítjuk a tűzoltó készüléket?

 

2023. április 06. 07:48

A létesítmények aktív tűzvédelmének alapja az a készülék, amely a belső nyomás hatására a tűzre lövellhető tűzoltó anyagot tartalmaz – közkeletű neve (nem meglepően) a tűzoltó készülék. Ez készenlétben tartva gyorsan és hatékonyan bevethető. Milyen a tűzoltó készülékek csoportosítása, működési tartománya, az előírt jelölései, hajtógázok és palackjaik?


Készenlétben tartása

A készenlétben tartás alatt a kézi tűzoltó készülékek előírt helyen, működőképes állapotban tartása értendő. A készenlétben tartó pedig az a személy vagy szervezet, amely jogszabály által tűzoltó készülék készenlétben tartására kötelezett.

 

A tűzoltó készülékek csoportosítása

A tűzoltó készülékek lehetnek:

  • Hordozható tűzoltó készülék: Ezek kézzel szállítható és működtethető eszközök, amelyek tömege készenléti állapotban legfeljebb 20 kg lehet;
  • Szállítható tűzoltó készülékek: készenléti állapotban 20 kg feletti összsúlyú, általában kerekeken mozdítható eszközök.

Az oltóanyag tűzhöz jutatása szempontjából beszélhetünk

  • palackban tárolt nyomásról (belenyomott gázos, állandó nyomás alatti tűzoltó készülékek), vagy
  • hajtógázpalackból hajtógáz kiengedésével létrehozott nyomásról.

A hordozható tűzoltó készülékek az abban tárolt oltóanyag típusa alapján lehetnek:

  • vízalapú tűzoltó készülékek, habot és nedves vegyi anyagot is beleértve
  • porral oltó tűzoltó készülékek;
  • szén-dioxiddal oltó tűzoltó készülékek;
  • halonnal oltó tűzoltó készülékek;
  • tiszta oltóanyaggal oltó tűzoltó készülékek.

A vízalapú tűzoltó készülékek két alcsoportra bonthatók:

  • normál kivitelűek vagy
  • fagyálló adalékanyaggal ellátottak.

Az alacsony hőmérsékleten fagyálló adalékanyagokat különböző arányokban tartalmazó, vízalapú tűzoltó készülékeket, a habbal oltókat is beleértve, a szabvány szerint különálló és önálló modelleknek kell tekinteni az üzemi hőmérséklettartomány és a villamos vezetőképesség vizsgálatához, valamint a tűzosztály vizsgálatokhoz. Ez azért fontos, mert ezek fagyveszélyes helyeken is készenlétben tarthatók.

 

Mi a működési hőmérséklettartomány?

A kérdés: milyen hőmérséklettartományban képes a tűzoltó készülék hatékonyan oltani? Erre a gyártó köteles nyilatkozni a Tmax és Tmin értékek megadásával. Azonban ez lehet tetszőleges. A követelmények értelmében a

  • Tmax az összes tűzoltó készülék esetén legalább 60 °C;
  • Tmin vízalapú tűzoltó készülék kivételével, -20 °C, -30 °C vagy ennél alacsonyabb lehet;
  • Tmin vízalapú tűzoltó készülékek esetén +5 °C, 0 °C, -5 °C, -10 °C, -15 °C, -20 °C, -25 °C, -30 °C vagy ennél kisebb legyen. Fagyás elleni védelem nélküli, vízalapú tűzoltó készülékek esetében a Tmin + 5 °C legyen. Itt a készenlétben tartónak ugyancsak fontos ezen műszaki adatok vizsgálata.

Tmax - A gyártó által megadott legnagyobb üzemi hőmérséklet.
Tmin - A gyártó által megadott legkisebb üzemi hőmérséklet.

 

Az előírt jelölések

A hordozható tűzoltó készülékek tartályán előírt megjelölések:

  • a tartálygyártó jele;
  • a gyártási szám, vagy sorozatszám;
  • a gyártás éve, célszerűen a hónap megjelölésével;
  • a próbanyomás barban.

A megjelöléseket a tartályon beütéssel, bevéséssel vagy ezekkel egyenértékű (maradandó) eljárással kell készíteni a későbbi olvashatóság érdekében.

Mivel ezekben a készülékekben túlnyomás van, azok záró elemeinek alkalmasnak kell lennie a tartály nyomásmentesítésére. Túlnyomás elleni biztonsági berendezést csak a CO2-vel oltó készülékeken kell elhelyezni. Ez biztonsági szelep vagy hasadó tárcsa lehet. 

 

Hajtógázok és palackjaik

Hajtógázok

A tűzoltó készülékbe belenyomott vagy hajtógázpalackban engedélyezett gázok vagy azok keverékei lehetnek:

  • levegő,
  • argon,
  • szén-dioxid,
  • hélium,
  • nitrogén.

Hajtógázpalackok

A hajtógázpalackok lehetnek

  • újratölthetők és
  • újra nem tölthetők.

Az újratölthetők készülhetnek acélból, alumíniumból, vagy alumínium ötvözetből max. 500 cm3 űrtartalomig. Minden hajtógázpalackot nyomáspróbáztatni kell, amelyre az újratölthetők esetében az MSZ EN 3-3:1994 9.1.2., az újra nem tölthetőkre 9.2.2 pontjának előírásai érvényesek.

A palackokon előírt jelölések

  • az üres tömeg gr-ban,
  • a töltött tömeg gr-ban,
  • a CO2 tömege gr-ban vagy a sürített gáz töltési nyomása bar-ban,
  • a gyártási év,
  • a gyártó neve vagy jele.

Fontos követelmény, hogy a megjelölés a gyártás és a használat közbeni szakszerű kezelés során jól olvasható legyen.

Gázpalackok: jelölései, méretei, biztonsági adatlapjai

 

Gázpalackok: jelölései, méretei, biztonsági adatlapjai

 

2023. április 04. 08:40

A gázpalackokat biztonságtechnikai és információs célból különböző jelekkel látják el; ezekből az 1 literes palackoktól a palackkötegekig terjed a méretválaszték. Ráadásul veszélyes áruként a biztonsági adatlapjai is fontos információval szolgálnak. A Messer Hungarogáz Kft. által kidolgozott szakanyagokra és adatlapokra hívjuk fel a figyelmet.


Jelölések

  • veszélyes áru jelölő címke (termékjelölő címke): a veszélyes árukra ADR/RID által előírt termékjelölő címke a gáztöltet pontos megnevezésével és a palackos gáz szállítása és kezelése szempontjából fontos biztonsági előírásokkal és veszélytényezőkkel a palack vállrészén található. A gáztöltetre vonatkozóan elsődlegesen a termékjelölő címke szolgál iránymutatással.
  • színjelölés: a gáztöltetre jellemző színjelölés a palack vállrészén, illetve az ipari és egészségügyi gáz megkülönböztetésére szolgáló szín a palacktesten látható. A színjelölés a gázpalack tartalmának akár nagyobb távolságról való beazonosítására szolgál, például vészhelyzet, tűz esetén. A termékjelölő címkével szemben másodlagos azonosító jelzésnek számít.
  • palackbeütés: a palack vállrészére beütött adatok, mint a palackszám, a gáztöltet fajtája, a próbanyomás, a nyomáspróba időpontja, és a taratömeg azt jelzi, hogy a palackba milyen gáz tölthető.

Adatlap letöltése ide kattintva.

 

Méretek

A gázfajtától függően az 1 literes laborpalackoktól az 50 literes palackokig, és a nagyméretű palackkötegekig (bündelekig) terjed a skála.

A gázpalackokba betöltött gáz fajtájától függően három palacktípust különböztethetünk meg:

  • sűrített gázok palackjai
  • szén-dioxid palackok
  • acetilén (disszugáz) palackok

Adatlap letöltése ide kattintva.

 

Az egyes típusok biztonsági adatlapjainak böngészéséhez kattintson ide.

 

 

 

süti beállítások módosítása